Sponsor techniczny

Oficjalny lekarz

Partnerzy

Galeria

Historia

historia klubu sportowego "bronowianka"

 

Klub sportowy „Bronowianka” powstał w 1935 r. w podkrakowskich Bronowicach . Inicjatywa założenia klubu narodziła się wśród okolicznych chłopów, którzy na klub ofiarowali część swoich gruntów. Jego założycielami byli: Antonii Dzieża, Jan Borówka, Jan Zwoliński, Franciszek Kosoń, Józef Kosoń, Rudolf Groch, Andrzej Czepiec oraz Stanisław, Jan, Józef Grinowie. Przed wojną drużynie piłki nożnej udało się awansować do klasy „A”- odpowiednika dzisiejszej II ligi. W czasie wojny władze niemieckie zabroniły organizowania wszelkich polskich imprez kulturalnych i sportowych. Dlatego w konspiracji i na peryferiach miasta Krakowa, klub z Bronowic gościł największe drużyny krakowskiego futbolu, a mecze jak np. Wisła-Garbarnia przyciągały nawet półtora tysiąca widzów. Tak było do 1942r., kiedy to boisko zostało zdekonspirowane.

W powojennej Bronowiance pojawiły się nowe sekcje: koszykówki, siatkówki, gimnastyki, a piłkarze w towarzyskim meczu z pierwszoligowa Wisła odnieśli historyczne zwycięstwo 2:1. Do 1956r. kilkakrotnie zmieniano też nazwę klubu na „Start” i „Ogniwo”. W latach 50-tych drużyna piłkarska występowała przez jeden sezon w III lidze. Jeszcze w 1991 r. zespół starał się o awans do IV ligi. Kilku wychowankom udało się zaistnieć w wielkiej piłce. W latach 50 Marian Czuba grał w II-go ligowej Lubliniance, Tadeusz Młynarczyk w I-szo ligowej Garbarni. Największy sukces odniósł Dariusz Marzec (w latach 1976-1979 zawodnik Bronowianki ), który przez wiele sezonów reprezentował barwy Wisły Kraków. W lipcu 1969 na klubowym boisku stanął pomnik ku czci Neila Armstronga- człowieka, który jako pierwszy stanął na księżycu. To wydarzenie odbiło się dużym echem na zachodzie. Podziękowania przesłał nawet sam prezydent Stanów Zjednoczonych – Richard Nixon. Jednak z nakazu ówczesnych władz pomnik został zdemontowany.

Do połowy lat 80 w Bronowiance działała tylko sekcja piłkarska, ćwiczono biegi i grano w tenisa stołowego, ale drużyn do rozgrywek ligowych nie zgłoszono. W 1986 roku prezesem został Kazimierz Skrzypek. Od tego mementu stawało się coraz głośniej o „ KS Bronowianka” , a to głownie za sprawa tenisistek stołowych , które obecnie odnoszą sukcesy zarówno w kraju jak i na arenach międzynarodowych. W 1997 r. klub wygrał konkurs na organizacje Głównego Ośrodka Szkolenia Tenisa Stołowego Kobiet PZTS. W 2003 r. została otworzona nowoczesna hala widowiskowa z trybunami na 300 osób. Mała hala specjalistyczna do tenisa stołowego z hotelem, restauracja, basenem, sauna, siłownia. W 2009 r. powołana została trzecia sekcja sportowa – piłki siatkowej , która sukcesy rozpoczęła od zwycięstwa w lidze TKKF w pierwszym roku istnienia! Po TKKF przyszła pora na IV ligę, która dziewczyny zakończyły bez żadnej porażki, tym samym awansując do III ligi. Drużyna pod przewodnictwem trenera Marka Kępy w sezonie 20011/2012 także okazała się bezkonkurencyjna. Bez żadnego przegranego meczu, drużyna zajęła pierwsze miejsce w tabeli i po barażasz awansowała do II ligi .Jednak ze względu na duże koszty gry w II lidze a sekcja nie znalazła sponsorów do pokrycia części kosztów, drużyna wycofała się z rozgrywek. W sezonie 2012/13 drużyna zajęła I miejsce w grupie zasadniczej i po barażach awansowała do finału o grę o II ligę. W sezonia 2013/2014 spełnił sie sen o II lidze i drużyna walczy o najwyższe cele w tej klasie rozgrywkowej. Widząc duży potencjał piłki siatkowej na Bronowiance. Klub otworzył również siatkarską sekcje młodziczek i kadetek. 

Tenis stołowy w sezonie 2012/13 posiada żeńska drużynę w I lidze kobiet którą prowadzi trener główny Xu Kai, gdzie ma duże szanse na awans do ekstraklasy, oraz dwie drużyny grające w II lidze tj. liga męska i żeńska, którą prowadzi trenerka Zhao Xia . W sekcji trenują dzieci i młodzież w różnych kategoriach wiekowych. Powołana została również szkółka tenisa stołowego by zachować ciągłość długoletniego kształcenia. Zajęcia prowadzą trenerzy: Magdalena Górowska wielokrotna mistrzyni Polski - trener koordynator grup młodzieżowych , Anna Połeć medalistka mistrzostw Polski oraz Jolanta Szatko-Nowak medalistka mistrzostw Europy, wieloletnia mistrzyni Polski.

W sezonie 2012/2013 piłkarze I drużyny występują, w V lidze Krakowskiej gdzie trenerem jest były reprezentant Polski Arkadiusz Kubik .

We wrześniu 2012 r. powołano szkółkę piłkarska, gdzie obecnie trenuje 230 dzieci: chłopcy i dziewczęta. Klub posiada 8 trenerów , którzy prowadza zajęcia w sekcji w grupach : skrzaty , żaki, orliki, młodziki, trampkarze, junior.

Sezon 2013/2014

Drużyna tenisa stołowego awansuje do ekstraklasy gdzie po rundzie zasadniczej zapewniła sobie brązowy medal zajmując 3 miejsce i czeka ją gra play-offie. Drużynę stanowią: Magda Górowska - kapita, Marta Smetek, Zhao Xia, Aleksandra Falarz, Paulina Knyszewska, trener Xu Kai

Siatkarki szturmem podbiły drugą ligę zajmując po rundzie zasadniczej czwarte miejsce premiowane grą w play-off o awans do pierwszej ligi. Tam musiały uznać wyższość drużyny z Gorlic po bardzo dobrych i pasjonujących spotkaniach.

Nasi piłkarze nadal grają w V lidze, do klubu przyszedł uznany trener Czesław Palik, który na asystenta powołał Arkadiusza Kubika. Ten duet systematycznie odmładza skład i buduje drużynę przyszłościową, ktorą chcemy oprzeć na własnych wychowankach ze szkołki piłkarskiej.

Kalendarium wydarzeń

Brak wydarzeń

Tablica

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday539
mod_vvisit_counterYesterday1666
mod_vvisit_counterThis week4684
mod_vvisit_counterLast week15284
mod_vvisit_counterThis month19968
mod_vvisit_counterLast month87695
mod_vvisit_counterAll days5039282

Online Now: 16
Your IP: 44.192.26.226
,
Today: wrzesień 10, 2024