Pingpongowa Bronowianka najlepsza w Polsce! Europa i świat czekają

RankingMSiT2018MALESekcja tenisa stołowego Bronowianki zakończyła bardzo udany sezon. Jego podsumowaniem były nagrody, przyznane klubowi podczas niedawnego walnego zgromadzenia PZTS. Bronowianka została uhonorowana tytułem najlepszego klubu w Polsce w rankingu współzawodnictwa dzieci i młodzieży Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz zajęła 2. miejsce wśród 520 sklasyfikowanych klubów w zestawieniu podsumowującym całe współzawodnictwo sportowe PZTS (ligowe i indywidualne) w tym sezonie. To wspaniałe ukoronowanie sukcesów sportowych, które zaowocowały także powołaniami do reprezentacji Polski na najważniejsze imprezy sezonu dla pingpongistek krakowskiego klubu - Karoliny Pęk i Ilony Sztwiertni.

Najlepsi w Polsce

W rankingu Ministerstwa Sportu i Turystyki, podsumowującym ogólnopolskie współzawodnictwo dzieci i młodzieży w sezonie 2017/2018, Bronowianka Kraków zdobyła pierwsze miejsce! Okazała się najlepszym klubem tenisa stołowego w Polsce w kategoriach młodzieżowych, wyprzedzając w tym prestiżowym zestawieniu 203 inne stowarzyszenia!
W ogólnopolskim podsumowaniu współzawodnictwa sportowego PZTS, w którym liczyły się wszystkie wyniki ligowe i indywidualne 520 polskich klubów, Bronowianka zajęła świetne 2. miejsce ustępując tylko KU AZS UE Wrocław. Na to ogromne osiągnięcia złożyły się sukcesy zawodniczek i zawodników (w tym także niespełnosprawnych), zwłaszcza medale i punktowane miejsca w MP i mistrzostwach województwa, turniejach ogólnopolskich i małopolskich, a także rozgrywkach ligowych ekstraklasy i II ligi oraz Pucharze Polski.

Zaczęło się w młodzieżowych mistrzostwach Polski

Te medalowe sukcesy rozpoczęły się w lutym podczas Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Ustrzykach, w których zawodniczki Bronowianki zdobyły 4 medale. Trzykrotnie na podium stawała paraolimpijka Karolina Pęk (brąz w singlu, deblu i drużynie), dwukrotnie Alicja Śliwa (brąz w deblu i drużynie) oraz Dominika Wołowiec (brąz w deblu i drużynie). W czołówce turnieju singlowego i mikstowego znalazła się ponadto Alicja Śliwa (w obu na 5. miejscu), a w turniejach mikstowym i deblowym pary z udziałem bronowickich zawodniczek Alicji Łebek i Ewy Kołodziej. Bronowianka potwierdziła w Ustrzykach przynależność do ścisłej czołówki młodzieżowców w Polsce.

Pingpongistki Bronowianki mocno zaznaczyły też swoją obecność w rozegranych w marcu w Raszkowie 86. Mistrzostwach Polski seniorów. W rywalizacji wzięło udział aż 6 zawodniczek krakowskiego klubu i choć medalu nie zdobyły, to sporo namieszały, sprawiając kilka spektakularnych niespodzianek. W czołowej ósemce najlepszych polskich singlistek uplasowała się Marta Smętek, a w czołowej "32" turnieju indywidualnego kolejne cztery krakowianki. Bronowianka miała swoje reprezentantki także w najlepszych ósemkach i szesnastkach turnieju deblowego i mikstowego.

DebelSliwaPekGrzybPartyka

Alicja Śliwa i Karolina Pęk w MP seniorów w pojedynku z Natalią Partyką i Katarzyną Gzybowską

Młodziczki na podium

W kwietniu w mistrzostwach Polski młodzików zawodniczki Bronowianki Zuzanna Syrda i Emilia Skuba, podopieczne trenerów Macieja Karmolińskiego i Szymona Kołodzieja, zdobyły w Drzonkowie dwa brązowe medale - w drużynie i w deblu (Emilia Skuba w parze z Wiktorią Wróbel). W singlu w MP młodziczek zagrały trzy zawodniczki Bronowianki. 13-letnia Emilia Skuba i o rok młodsza Zuzia Syrda znalazły się w czołowej szesnastce mistrzostw Polski - Emilia na miejscach 9-12, Zuzia - 13-16. Julia Bruzda sklasyfikowana została na miejscach 49-64.

MPmlodziczek6

Zuzanna Syrda i Emilia Skuba - medalistki MP młodziczek

Kadetki rozbiły medalowy bank

W maju wspaniałe sukcesy odniosły klubowe kadetki i kadeci. W mistrzostwach Polski i XXIV Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Luboniu złote medale wywalczyła Ilona Sztwiertnia w grze singlowej oraz drużyna kadetek w składzie: Ilona Sztwiertnia, Natalia Gąsior, Jagoda Chwojko. Do złotego dorobku Ilona dołożyła jeszcze mikstowy brąz. Dzięki medalowym sukcesom oraz wysoko punktowanym miejscom w każdej z czterech konkurencji Bronowianka została najlepszym klubem w Polsce OOM w tenisie stołowym, a jej sukcesy przyczyniły się także do zwycięstwa Małopolski w olimpijskiej klasyfikacji województw! W turnieju drużynowym chłopców drużyna z Bronowic w składzie Łukasz Knaga i Wojciech Bogacz była o krok od niespodzianki. Rozstawiona z nr 7 minimalnie tylko 2-3 przegrała mecz o awans do ćwierćfinału z z późniejszymi mistrzami Polski z Dekorglassu Działdowo. Blisko strefy medalowej były także bronowickie deble - Sztwiertni z Gąsior, Jagody Chwojko z Zuzanną Gałką oraz Łukasza Knagi z Wojciechem Bogaczem, wszystkie awansowały do ćwierćfinału. gdzie poniosły minimalne porażki i ostatecznie zajęły 5. miejsca.

MPkadetow2018Podium

Złote kadetki z trenerami, od lewej: Maciej Karmoliński, Natalia Gąsior, Ilona Sztwiertnia, Szymon Kołodziej i Jagoda Chwojko

W ekstraklasie spokojne utrzymanie, finał PP

W maju i czerwcu zakończyły się rozgrywki drużynowe. Pierwsza drużyna seniorek, która w rozgrywkach ekstraklasy zajęła 7. miejsce, wywalczyła awans do finału Pucharu Polski. W turnieju półfinałowym rozegranym we własnej hali pokonała po 4-0 Feniksa Jaworznia oraz Dwójkę Rawę Mazowiecka. W finale podopieczne trenera Xu Kaia zajęły trzecie miejsce, ulegając w pólfinale wicemistrzowi Polski AZS Wrocław i wygrywając mecz o 3. miejsce z LUKS Chełmno.

Awans do I ligi

Druga drużyna Bronowianki w młodzieżowym składzie: Karolina Pęk, Alicja Śliwa, Ewa Kołodziej, Alicja Łebek i Anna Zając wywalczyła na koniec sezonu awans do I ligi. Po wygraniu rozgrywek II ligi nasze zawodniczki zmierzyły się w barażowym
dwumeczu z UKS Moszczenica. Wygrały oba mecze 8-2 i 10-0 i awansowały na zaplecze ekstraklasy. Dzięki temu w nowym sezonie Bronowianka będzie miała dwa zespoły w najwyższych ligach w Polsce.

24baraze

Bronowianka II w składzie: Alicja Łebek, Ewa Kołodziej, Karolina Pęk, Anna Zając, Alicja Śliwa wywalczyła awans do I ligi

Świat i Europa czeka

Udane starty w tym sezonie zaowocowały powołaniem pingpongistek Bronowianki do reprezentacji Polski na najważniejsze imprezy sezonu.

Karolina Pęk otrzymała nominację do kadry Polski na październikowe mistrzostwa świata osób niepełnosprawnych w Słowenii. Medalistka paraolimpijska będzie w nich nie tylko reprezentantką klubu - pojedzie do Lasko także jako Ambasadorka Krakowskiego Sportu. Została bowiem wyróżniona kwalifikacją do projektu Gminy i Miasta Kraków dedykowanego wybitnym krakowskim sportowcom, którzy swoimi sukcesami promują Kraków w świecie. Obecnie Karolina zajmuje 3. miejsce w światowym rankingu niepełnosprawnych tenisistek stołowych w swojej klasie (9). Przed mistrzostwami świata zagra jeszcze w międzynarodowych turniejach w Pekinie i Ostrawie, które mogą przesunąć ją jeszcze w górę zestawienia. Będzie też wspólnie z reprezentacją uczestniczyć w zgrupowaniach, m.in. w Chinach.

Ilona Sztwiertnia, która w błyskotliwym stylu zdobyła 3 medale MP kadetek, w dn. 15-24 lipca w rumuńskiej miejscowości Cluj-Napoca będzie reprezentować Polskę w mistrzostwach Europy kadetów i juniorów. Przygotowywała się do nich m.in. na zgrupowaniu kadry w Cetniewie.

Bronowianka będzie miała swojego reprezentanta także w Europejskich Igrzyskach Studenckich w portugalskiej Coimbrze (15-28 lipca). W rywalizacji niepełnosprawnych studentów weźmie udział w barwach Uniwersytetu Jagiellońskiego Mariusz Olczak.

Przygotowania do nowego sezonu pingpongiści już rozpoczęli - pracują na razie według indywidualnych planów, a wspólne treningi rozpoczną na przełomie lipca i sierpnia.