Pingpongistka Bronowianki na podium mistrzostw Europy! Ilona Sztwiertnia z brązowym medalem w Ostrawie!

MEKadetekISztwiertnia2019MaleETTUHistoryczny sukces pingpongistki Bronowianki w rozegranych w czeskiej Ostrawie mistrzostwach Europy kadetów i juniorów! 15-letnia Ilona Sztwiertnia w parze z Wiktorią Wróbel (MRKS GDańsk) zdobyła brązowy medal mistrzostw Starego Kontynentu w konkurencji debla kadetek. To drugi w historii ME medal dla tenisistki stołowej z Bronowic. W 1992 roku brązowy medal w mikście na ME kadetów w Topolczanach zdobyła Wioletta Matus, do tej pory najbardziej utytułowana tenisistka stołowa Bronowianki.

Ilona Sztwiertnia, podopieczna trenera Macieja Karmolińskiego, była w Ostrawie ważną postacią polskiej reprezentacji. Występy w ME rozpoczęła od dobrego turnieju drużynowego, w którym wspólnie z koleżankami otarła się o medal, zajmując ostateczne 5. miejsce w Europie. Ilona punktowała w turnieju drużynowym zarówno indywidualnie, jak i w grach podwójnych.

Rywalizacja w turnieju deblowym przyniosła Ilonie i jej parterce Wiktorii Wróbel sukces, który można uznać za sporą niespodziankę. Polska para nie była w gronie faworytów, została rozstawiona z nr 14, a jednak przebiła się aż na podium! Drogę do medalu otworzyła kadetkom wygrana w 1/8 finału z turniejową "czwórką" Anną Hursey z Walii i Heleną Sommerovą z Czech. Pięciosetowy bój był zacięty i wyrównany, ostatniego seta Ilona z Wiktorią wygrały do 9. Wcześniej nasze kadetki wygrały 3:1 (-11, 9, 5, 7) w I rundzie ze Słowaczkami Dominicą Wilczkową, Adrianą Ilassovą oraz w II rundzie z portugalską parą Ines Goncalves/Matilde Pinto również 3:1 (2, -8, 9, 5).

1/8 finału gry podwójnej kadetek: Anna Hursey/Helena Sommerova – Ilona Sztwiertnia/Wiktoria Wróbel 2:3 (10:12, 11:7, 4:11, 11:5, 9:11)

Najbardziej dramatyczny był jednak pojedynek o medal z Hiszpankami Fioną Elvira Rad i Janą Rierą. Hiszpanki prowadziły 2:1 w setach, a w czwartym miały aż trzy piłki meczowe. Sztwiertnia z Wróbel przetrwały ten trudny moment, by wyrownać na 2:2 i wygrać piątego seta, czyli zapewnić sobie niespodziewany medal.

1/4 finału gry podwójnej kadetek: Ilona Sztwiertnia/Wiktoria Wróbel – Fiona Elvira Rad/Jana Riera 3:2 (7:11, 11:9, 6:11, 13:11, 11:5)

W półfinale Polki zmierzyły się z Rosjankami Swietłaną Dmitrienko i Anastasią Beresnevą (8) i ta przeszkoda okazała się już zbyt wymagająca. Rosjanki wywalczyły w Ostrawie srebro, mistrzyniami zostały Francuzka Prithika Pavade z Rumunką Eleną Zaharią.

1/2 finału gry podwójnej kadetek: Ilona Sztwiertnia/W. Wróbel – Swietłana Dmitrienko/Anastasia Beresneva 0:3 (8:11, 3:11, 8:11)

W singlu Ilona Sztwiertnia bardzo ambitnie walczyła w I rundzie, jednak przegrała z Litwinką Laurą Abaraviciute 2-4 (-6, 6, -10, -9, 7, -7). W mikście z Miłoszem Redzimskim zatrzymali się w II rundzie, ulegając Ukaińcom Mul, Dronova 1-3 (6, -3, -8, -3).

Polacy zdobyli w ME juniorów i kadetów 2019 w Ostrawie 4 medale, w tym najcenniejszy w singlu w kategorii juniorek Anna Węgrzyn. Polka nigdy dotąd w historii nie wywalczyła mistrzostwa Europy wtej kategorii. Jej siostra Katarzyna Węgrzyn zdobyła złoto w mikście z Samuelem Kulczyckim, brązowy krążek wywalczył także Miłosz Redzimski w w singlu kadetów.